Techniczne

Rodzaje farb do wnętrz – poradnik

Mimo iż metamorfoza wnętrz za pomocą zmiany koloru farby we wnętrzu jest jedną z najłatwiejszych oraz najszybszych metamorfoz, jakie możemy zrobić, to wiele osób zadaje sobie pytanie jaką farbę wybrać. Poza kolorem i odcieniem musimy również wybrać rodzaj farby i warto, aby był on jak najlepiej dostosowany do konkretnego pomieszczenia, ale i do efektu jaki chcemy w nim uzyskać. Aby cykl na temat metamorfoz ścian był kompletny przygotowałam poradnik po farbach, który rozwieje wątpliwości co do wyboru potrzebnej farby!

 

Rodzaje farb do wnętrz:

 

Emulsyjne farby na bazie wody

 

Spoiwem tych farb są żywice akrylowe lub winylowe. Ich rozcieńczalnikiem jest woda i nie zawierają rozpuszczalników, dzięki czemu charakteryzują się neutralnym zapachem. Mają wysoką wydajność, dobrą przyczepność oraz sporą szybkość schnięcia. To najpopularniejszy rodzaj farb, który nadaje się do malowania tynków (najczęstsze tynki występujące w mieszkaniach / domach to tynki cementowo-wapienne), drewna oraz tapet.

AKRYLOWA FARBA

Spoiwem w tej farbie jest żywica akrylowa. Łatwa w aplikacji, łatwa w czyszczeniu. Bardzo uniwersalna i polecana do większości pomieszczeń, chyba iż producent zaznacza inaczej. Tania w zakupie.

WINYLOWA FARBA

Spoiwem w farbie jest polioctan lub polichlorek winylu. Z jednej strony farba jest odporna na zmywanie, a z drugiej strony łatwo chłonie zabrudzenia. Ma niską paroprzepuszczalność.

LATEKSOWA FARBA

Można ją zaliczyć jako podgrupę farb akrylowych – zawiera w swoim składzie sporo żywicy. Łatwa w nakładaniu, odporna na zmywanie. Tworzy gładkie i elastyczne powierzchnie. Jest bardzo odporna na wilgoć, dzięki czemu sprawdza się w tzw. pomieszczeniach mokrych. Droższa od zwykłych farb akrylowych ze względu na zawartość żywicy.

CERAMICZNA FARBA

Nowoczesny rodzaj farb na bazie cząstek ceramicznych. Bardzo łatwa w aplikacji. Tworzy powłokę odporną na kurz i rud. Jest plamoodporna i świetnie się sprawdza w pomieszczeniach mokrych. Jest to produkt, który pozwala wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi malowaniami ze względu na wysoką trwałość zarówno koloru, jak i samej powłoki. Droższa od farby lateksowej.

 

Farby na bazie surowców mineralnych

 

Są to wodorozcieńczalne farby ze spoiwem mineralnym. Popularne szczególnie wśród osób, którym zależy na produktach ekologicznych. Stosowane są również przy konserwacji budynków zabytkowych. Wśród tej gamy farb można wyodrębnić produkty wapienne oraz cementowe. Są mało popularne, ale świetnie sprawdzają się w budynkach, w których konieczne jest zachowanie wysokiego reżimu sanitarnego. Drogie i coraz rzadziej spotykane w standardowej ofercie producentów farb.

 

Dekoracyjne farby do wnętrz

 

To produkty, których celem jest uzyskanie dekoracyjnego efektu na pomalowanej powierzchni. Zamiast gładkiej ściany można uzyskać efekt kamieni naturalnych, betonu lub tkanin. W składzie tych farb znajdują się wypełniacze w postaci ziaren piasku, włókien z celulozy lub brokat. Farby te doskonale sprawdzają się na krzywych ścianach, z ubytkami, które trudno jest zamaskować oraz w miejscach, które szczególnie warto wyeksponować. W większości są bardzo odporne na zabrudzenia.

Do tej gamy można również zaliczyć farby tablicowe oraz magnetyczne. Produkty te z kolei dadzą efekt gładkiej powierzchni, jednak takiej, która będzie charakteryzowała się swoistymi walorami.

 

Produkty do zadań specjalnych

 

FARBY NA PLAMY I ZACIEKI

To produkt specjalistyczny, którego głównym zadaniem jest zakrycie trudnych do usunięcia plam oraz zacieków, np. po oleju. Jest to farba odcinająca i pozwalająca na uzyskanie gładkiej i jednolitej powierzchni po pomalowaniu farbą w kolorze. Jest bardzo trwała, odporna i ma wysokie krycie.

PRODUKTY PLEŚNIOBÓJCZE I GRZYBOBÓJCZE

To specjalny produkt, którego zadaniem jest zapobiegnięcie ponownemu rozwojowi pleśni i grzybów. Produkt nakłada się po wcześniejszym oczyszczeniu (!) powierzchni ścian z pleśni i/lub grzybów. W ich składzie są substancje zapobiegające ponownemu namnożeniu się mikroorganizmów. Farbę tą można pokryć farbą wykończeniową w kolorze.

 

 

 

 

POZOSTAŁE WPISY Z CYKLU METAMORFOZ ŚCIAN:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *