Techniczne

Przygotowanie ścian do malowania

W poprzednim wpisie, klik, pisałam iż zmiana koloru ścian to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na szybką metamorfozę pomieszczeń. Warto jednak mieć świadomość iż w pewnych okolicznościach ściany należy dodatkowo przygotować. Jeśli stan ścian jest idealny i wymaga jedynie przemalowania, to sprawa jest łatwa i nieskomplikowana. Jeśli jednak w okresie użytkowania ściany ulegną uszkodzeniom, lub powłoki malarskie zaczną się odspajać od podłoża, to warto zadać sobie trochę więcej trudu, by efekt był zadawalający i trwały.

Jednym ze sposobów sprawdzenia trwałości powłok malarskich jest przyklejenie do nich taśmy malarskiej i oderwanie jej. Jeśli po oderwaniu taśmy zostanie na niej część powłoki, to oznacza iż słabo trzyma się ona ściany i należy ją zdjąć przed kolejnym malowaniem. Jednym ze sposobów na usunięcie starej warstwy malarskiej jest zwilżenie jej wodą oraz usuwanie za pomocą szpachelki. W sklepach budowlanych dostępne są również specjalne preparaty ułatwiające to zadanie. Można również posłużyć się specjalną szlifierką. Czynność jest praco- i czasochłonna, jednak efekt wart zachodu.

Zdarza się iż ściana jest z dziurami, nierównościami i pęknięciami. Warto wtedy uzupełnić wszelkie braki i wygładzić powierzchnię szpachlą naprawczą. Pamiętaj, by sprawdzić czas schnięcia szpachli i pozwolić jej stwardnieć. Inaczej miejsce naprawy będzie nietrwałe, słabe i z czasem może odpaść.

Kolejnym etapem jest oczyszczenie i umycie ścian. Ten etap warto wykonać również, gdy tylko zmieniamy kolor ścian. Ściany warto odkurzyć, a następnie umyć. W sprzedaży są specjalne mydła malarskie, które świetnie przygotowują powierzchnie do malowania, jednak sporo osób chwali mycie ciepłą wodą ze zwykłym mydłem. Po tym etapie również warto dać ścianom wyschnąć; warto zapewnić swobodny przewiew powietrza i porządnie wywietrzyć pomieszczenia.

Punktem dodatkowym jest gruntowanie ścian, które należy zrobić w przypadku gdy malujemy powierzchnię, na której nie ma wcześniejszej warstwy farb. Gruntujemy w przypadku gdy jest świeżo położona gładź, po usunięciu poprzednich warstw farb, w miejscach napraw.

 

Powyższe punkty to szybkie przejrzenie czynności, które warto wykonać przed przystąpieniem do malowania ścian i zmian w pomieszczeniach. Aby cały proces był jeszcze łatwiejszy, to we wcześniejszym wpisie znajdziesz bezpłatny kalkulator ilości potrzebnej farby do pomalowania pomieszczeń. Zapraszam!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *