Techniczne

Przygotowanie ścian do malowania

W poprzednim wpisie, klik, pisałam iż zmiana koloru ścian to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na szybką metamorfozę pomieszczeń. Warto jednak mieć świadomość iż w pewnych okolicznościach ściany należy dodatkowo przygotować. Jeśli stan ścian jest idealny i wymaga jedynie przemalowania, to sprawa jest łatwa i nieskomplikowana. Jeśli jednak w okresie użytkowania ściany ulegną uszkodzeniom, lub powłoki malarskie zaczną się odspajać od podłoża, to warto zadać sobie trochę więcej trudu, by efekt był zadawalający i trwały.

Jednym ze sposobów sprawdzenia trwałości powłok malarskich jest przyklejenie do nich taśmy malarskiej i oderwanie jej. Jeśli po oderwaniu taśmy zostanie na niej część powłoki, to oznacza iż słabo trzyma się ona ściany i należy ją zdjąć przed kolejnym malowaniem. Jednym ze sposobów na usunięcie starej warstwy malarskiej jest zwilżenie jej wodą oraz usuwanie za pomocą szpachelki. W sklepach budowlanych dostępne są również specjalne preparaty ułatwiające to zadanie. Można również posłużyć się specjalną szlifierką. Czynność jest praco- i czasochłonna, jednak efekt wart zachodu.

Zdarza się iż ściana jest z dziurami, nierównościami i pęknięciami. Warto wtedy uzupełnić wszelkie braki i wygładzić powierzchnię szpachlą naprawczą. Pamiętaj, by sprawdzić czas schnięcia szpachli i pozwolić jej stwardnieć. Inaczej miejsce naprawy będzie nietrwałe, słabe i z czasem może odpaść.

Kolejnym etapem jest oczyszczenie i umycie ścian. Ten etap warto wykonać również, gdy tylko zmieniamy kolor ścian. Ściany warto odkurzyć, a następnie umyć. W sprzedaży są specjalne mydła malarskie, które świetnie przygotowują powierzchnie do malowania, jednak sporo osób chwali mycie ciepłą wodą ze zwykłym mydłem. Po tym etapie również warto dać ścianom wyschnąć; warto zapewnić swobodny przewiew powietrza i porządnie wywietrzyć pomieszczenia.

Punktem dodatkowym jest gruntowanie ścian, które należy zrobić w przypadku gdy malujemy powierzchnię, na której nie ma wcześniejszej warstwy farb. Gruntujemy w przypadku gdy jest świeżo położona gładź, po usunięciu poprzednich warstw farb, w miejscach napraw.

 

Powyższe punkty to szybkie przejrzenie czynności, które warto wykonać przed przystąpieniem do malowania ścian i zmian w pomieszczeniach. Aby cały proces był jeszcze łatwiejszy, to we wcześniejszym wpisie znajdziesz bezpłatny kalkulator ilości potrzebnej farby do pomalowania pomieszczeń. Zapraszam!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *