Sernik z czekoladą oraz lemon curd
To jest jeden z tych przepisów, które warto powtarzać. To jeden z tych serników, które warto piec. Zdecydowanie nadaje się na odświętną i elegancką uroczystość, skromne przyjęcie oraz połechcenie kubków smakowych. Sernik jest genialny! Kremowy i aksamitny, z kruchym czekoladowym spodem oraz kwaskowatym akcentem na samej górze! Czy można chcieć więcej? Degustatorzy zgodnie orzekli, że otrzymane próbki były zdecydowanie zbyt skromne… a zjedli wszystko!
Uwielbiam serniki. To jedne z moich ulubionych ciast! Nadają się na każdą okazję i każdą porę roku! To jedne z najsmaczniejszych moim zdaniem wypieków. I do tego niezbyt pracochłonne, choć chodzenie sernika przez 12 godzin jest dość karkołomne, gdy ma się w domu smakosza… mimo to polecam, by sernik upiec dzień przed planowanym podaniem, bo to całonocne chłodzenie wychodzi mu tylko na dobre.
Seernik będzie najsmaczniejszy, gdy przygotujesz go na prawdziwym twarogu. Ja poszłam na leniwca i skorzystałam z sera w wiaderku. Istotny jest skład – im krótszy, tym lepszy. Mam swój sprawdzony, w którym poza mlekiem i bakteriami nie ma nic więcej. Następnym razem pokuszę się jednak na tradycyjny twaróg, mielony również tradycyjnie.
Sernik z czekoladą oraz lemon curd:
Składniki:
Składniki na spód:
- 200g ciastek owsianych
- 50g rozpuszczonego masła
- 1 łyżka kakao
Składniki na masę serową (wszystko powinno mieć temperaturę pokojową):
- 750g zmielonego twarogu lub sera z wiaderka z dobrym składem
- 200ml śmietany kremówki
- pół szklanki cukru
- 4 jajka
- pół tabliczki czekolady mlecznej startej na grubych oczkach
Lemon curd – przepis
Wykonanie:
Przygotuj tortownicę – dno wyłóż papierem do pieczenia, a z zewnątrz owiń tortownicę 2 – 3 warstwami folii aluminiowej. Sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej, a folia zabezpieczy go przed dostaniem się wody. Przygotuj również żaroodporny pojemnik, w którym umieścisz tortownicę (ja skorzystałam z większej formy do pieczenia).
Ciastka rozgnieć tłuczkiem (można do tego użyć malakser) na pył, wymieszaj z kakao oraz masłem. Wyłóż mieszanką dno tortownicy pokrytej papierem do pieczenia. Ubij dość mocno i odstaw na bok.
W międzyczasie wszystkie składniki masy serowej, poza czekoladą, umieść w misie miksera i szybko zmiksuj. Zbyt długie miksowanie niepotrzebnie napowietrzy masę, przez co finalnie sernik sporo opadnie po upieczeniu. Po połączeniu składników dodaj czekoladę i wymieszaj delikatnie. Masę ostrożnie wylej na spód.
W czajniku zagotuj wodę, a piekarnik rozgrzej do temperatury 160 – 170 stopni z górną i dolną grzałką. Sprawdź czy tortownica jest dokładnie owinięta folią, następnie umieść ją w większym naczyniu wypełnionym gorącą wodą. Najlepiej gdy poziom wody odpowiada połowie wysokości tortownicy. Całość umieść w piekarniku na środkowej półce i piecz 70 – 80 minut. Po tym czasie patyczek wbity w sernik powinien być suchy.
Sernik warto wystudzić w uchylonym piekarniku, a następnie umieścić na noc lub przynajmniej 12 godzin w lodówce. Na następny dzień pokryj górę sernika cytrynowym kremem lemon curd i ozdób według uznania. Ja posypałam swój wiórkami tartej czekolady.