Kulinarnie

Masło orzechowe – najprostsze i najlepsze

Jeśli zapytałabyś mnie od czego jestem uzależniona, to odpowiedziałabym, że od masła orzechowego… Uwielbiam czyste – gładkie i delikatne lub w wersji z chrupiącymi kawałkami orzechów. Najbardziej wchodzi mi to niesolone, bez żadnych ekstra dodatków.

 

I tutaj najczęściej jest zonk, bo większość dostępnych na rynku maseł orzechowych ma pełno dodatków, a zawartość orzechów mieści się w przedziale 60 – 80%… reszta to w większości nic nie warty syf. Po co to dodają? Hmmm… jeśli nie wiadomo o co chodzi, to przeważnie chodzi o koszty.

A jeśli przy kosztach jesteśmy, to słoiczek domowej roboty masła orzechowego jest przynajmniej o połowę tańszy niż tej samej wielkości słoiczek masła orzechowego dobrej jakości. Za dobrą jakość mam na myśli zawartość orzechów na poziomie 100%.

 

Przygotowanie masła orzechowego w domu jest dziecinnie proste, bo wystarczy zblendować do pożądanej gładkości orzechy ziemne. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu minut – w zależności od mocy posiadanego urządzenia. Orzechy będą stopniowo rozdrabniać się, w pewnym momencie zacznie oddzielać się z nich olej i całość będzie coraz bardziej przypominała masło. Rozdrabnianie należy kontynuować tak długo, aż masło osiągnie pożądaną konsystencję – im dłużej tym bardziej gładkie i oleiste. Gotowe masło przekładam do czystego słoiczka i przechowuję w lodówce.

W zależności od preferencji smak masła orzechowego można podkręcać lub delikatnie modyfikować:
  •  orzechy ziemne prażone – jeśli takich nie masz to można je podpiec w piekarniku lub podprażyć na suchej patelni teflonowej
  •  dodatek soli podkręca smak, jednak na wole to saute 
  •  smak można modyfikować przez dodanie ulubionych przypraw korzennych (cynamon, kardamon), kakao, mleka skondensowanego, rozpuszczonej czekolady – należy przy tym pamiętać, iż już samo masło orzechowe jest mocno kaloryczne, a każdy dodatek kaloryczność podkręci
  •  można orzechy ziemne zmieszać z innymi gatunkami orzechów lub pokusić się o dodanie ziaren słonecznika
  •  gotowe masło można wymieszać z posiekanymi suszonymi owocami

 

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *