Kulinarnie

Likier kawowo – kajmakowy. Dla dorosłych

 

Kiedyś nie przepadałam za likierami. Musiałam do nich dorosnąć. Jeśli już wybierałam coś z procentami, to raczej wolałam w wersji wytrawnego wina, niż słodkiego ulipka. Nie zmienia się tylko krowa, jak mówi powiedzenie, i nawet moje kubki smakowe ewoluowały. Likiery polubiłam, traktując je często jako swego rodzaju ewenementu – słodkie a mocne i to chyba właśnie ten kontrast smakowy najbardziej podszedł mi do gustu!

 

Pierwszy na tapecie był ten najbardziej tradycyjny, likier jajeczny. Później zaczęłam się bawić tymi smakami i tworzyć różne wersje. Bo różnorodność smaków właśnie mnie w tej dziedzinie najbardziej kręci. Przepis jaki wrzucam Ci poniżej to jedna z moich ulubionych wersji likierowych. Nie jest gęsty, mocno lejący. Jest aromatyczny i cudownie pachnie. Świetnie nadaje się jako akcent do kawy, komponuje się z lodami i ciastami. Smakować samodzielnie również nie wadzi.

 

Likier kawowo – kajmakowy
Składniki:
  • 0,5 litra wódki
  • puszka kajmaku
  • 350 ml wystudzonej mocnej kawy
Wykonanie:

Wszystkie składniki umieścić i porządnie wymieszać. Ja korzystam z pomocy blendera, bo najszybciej rozbija kajmak. Umieścić w butelce i pozwolić mu poleżakować przynajmniej kilka dni. Świeży jest również zdatny do spożycia, jednak ten odstany jest najlepszy.

 

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *